Марія Георгієва
кандидат історичних наук, доцент
Національний транспортний університет, м. Київ, Україна
DOI: https://doi.org/10.17721/2524-048X.2021.19.1
Анотація. В статті розкрито особливості розвитку виробничих відносин в аграрному секторі економіки Болгарії в умовах її членства в Європейському союзі. Завдяки залученню широкого кола статистичних джерел, визначено, що сучасне болгарське суспільство переживає глибокі зміни в соціально-економічному розвитку, реакція на які дозволила вивести болгарський аграрний сектор на конкурентоздатний рівень.
Визначено, що аграрний сектор економіки Болгарії мав достатньо складний шлях адаптації виробничих відносин до європейських вимог. При цьому, вступ Болгарії до Європейського союзу стимулював розвиток сільського господарства, сприяв впровадженню новітних агротехнічних технологій виробництва, раціональне землекористування, покращення виробленої сільськогосподарської продукції.
Проаналізовано основні тенденції в розвитку аграрної галузі економіки Болгарії після входження країни до ЄС і трансформаційних процесів в секторі. Крім того, внаслідок проведеного глибокого аналізу, доведено, що болгарський аграрний сектор на рубежі вступу до ЄС мав низку проблем, що перешкоджали підвищенню його продуктивності та рентабельності. Після входження Болгарії до Європейського економічного простору, країна мала здійснити ряд заходів на вирішення вищезгаданої проблеми. Зокрема, вона полягала в адаптації аграрного законодавста, заходів державної підтримки до європейских норм та стандартів сільськогсподарського виробництва до європейських норм і вимог. Поглиблення європейської інтеграції та подальший вступ Болгарії до ЄС прискорив трансформацію аграрних виробничих відносин та модернізацію сільського господарства, що супроводжувалося адаптацією та гармонізацією аграрної галузі задля підвищення її продуктивності.
Kлючові слова: виробничі відносини, Європейський союз, аграрний сектор економіки, Болгарія, адаптація, інтеграція.
Надійшла до редколегії: 17.03.2021
Завантажити
List of sources and literature:
- Бенчева Н. Регионални клъстери за повишаване на ефективността и конкурентоспособността на аграрното производство / Н. Бенчева. – Пловдив: Акад. изд. а Аграр. унив., 2011. – 136 с.
- Бъчварова С. Българското земеделие в периода на прехода 1990-2008 / С. Бъчварова. – София: Димакс, 2009. – 238 с.
- Годишен отчет за дейността на национална служба за съвети в земеделието за 2014 г. [Електронен ресурс] / НССЗ. – Режим на достъп: https://www.naas.government.bg/data/file/norm_docs/Godishen-otchet-NSSZ-za%202014g.-2015-03-31-final%20za%20pechat.pdf(Дата на кандидатстване 21.06.2021 г.).- Име от екрана.
- Годишен отчет за дейността на национална служба за съвети в земеделието за 2017 г. [Електронен ресурс] / НССЗ. – Режим на достъп: https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2018/01/24/agraren-doklad-2017.pdf (Дата на кандидатстване 21.06.2021). – Име от екрана.
- Николов Д. Въздействие на Общата селскостопанска политика върху развитието на селски райони и домакинства / Д. Николов. – София: Авангард Прима, 2011. – 200 с.
- Николова Г. Българското селско стопанство и неговите европейски измерения / Г. Николова. – София: НСИ, 2018. – 126 с.
- Славова Я. Конкурентни възможности на аграрния сектор /Я. Славова. – София: Институт по аграр. икономика, 2011. – 286 с.
- Турлакова Т. Аграрно и социално-икономическо развитие на селските райони в България / Т. Турлакова. – Варна: ИК Геа-Принт, 2011. – 420 с.