Богдан Грушецький
Кандидат політичних наук, доцент Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара
УДК 327(73+497.2)
DOI http://doi.org/10.17721/2524-048X.2016.04.71-84
Анотація
Висвітлюються основні етапи розвитку відносин між США і Болгарією після падіння комуністичних режимів у Центрально-Східній Європі у 1989 р. Найбільш активними вони були у 1990-1992, 2001-2003 і 2005-2008 рр., їх інтенсивність залежала переважно від зацікавленості США у вирішенні своїх національних інтересів за допомогою Болгарії. Виявлено, що головними сферами двосторонньої взаємодії є енергетика та оборона. Геополітичне розташування Болгарії дозволяє розглядати її як потенціально важливий елемент постачання вуглеводнів до Європи з Каспійського регіону, Близького та Середнього Сходу, Росії. США розглядають Болгарію як головного партнера у Південно-Східній Європі завдяки її послідовній союзницькій позиції під час основних конфліктів на Балканах і Близькому Сході, а також відносно стабільному політичному розвитку та швидким процесам демократизації.
Проаналізовано трансформацію американсько-болгарської співпраці під час перебування при владі у Болгарії другого уряду Б. Борисова (з листопада 2014 р.), ключовим фактором якої є агресивна політика Росії у Чорноморському регіоні. Саме вона спонукали американську дипломатію більш послідовно просувати питання залучення Болгарії до проекту «Південного газового коридору» та зміцнення її обороноздатності. Позиція Болгарії з основних питань міжнародних відносин у регіоні у цей період загалом відповідала американським пріоритетам. Це стосувалось таких напрямів, як міжнародні санкції проти Росії через її агресію в Україні, енергетична та збройова диверсифікація, зміцнення безпеки східних кордонів НАТО.
Ключові слова
США, Болгарія, НАТО, енергетична безпека, оборона.
Завантажити статтю
Список використаних джерел та літератури
- Баева И. Две десетилетия български преход – предпоставки, проблеми, равносметка / И. Баева // Дриновський збірник. – 2011. – Т. 4. – С. 330–341.
- Бойците на САЩ плътно в България [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: https://www.24chasa.bg/
- България и САЩ засилват още повече военното сътрудничество [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.mediapool.bg/
- България и САЩ препотвърдиха отношенията си на стратегическо партньорство [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: https://www.president.bg/
- Грушецький Б. П. Еволюція підходів до відносин Болгарії з ЄЕС/ЄС у 1989 – 1995 рр. / Б. П. Грушецький // Матеріали Дніпропетровської сесії ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Придніпровські соціально-гуманітарні читання» (29 листопада 2014 р.). – Ч. 2. – Дніпропетровськ: Інновація, 2014. – С. 150–153.
- Джон Кери: екипът на премиера Борисов е решен да се постигне напредък [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.government.bg/
- Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас Александруполис // Държавен вестник. – 2007. – № 45. – С. 2.
- Казаков Е. За геополитическия модел на българската външна политика / Е. Казаков // Международни отношения. – 2001. – № 1. – С. 19 – 32.
- Министър Даниел Митов разговаря със специалния пратеник на Държавния департамент на САЩ по енергийните въпроси [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.mfa.bg/
- Министър-председателят Бойко Борисов обяви началото на изграждането на интерконектора България-Гърция [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.government.bg/
- Пардю Д. Съюзници и партньори в XXI век / Д. Пардю // Международни отношения. – 2003. – № 4. – С. 21–26.
- Програма на правителството на стабилно развитие на Република България за периода 2014–2018 г. [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.government.bg/
- Първият военен американски самолет излетя от България за Афганистан // Български дипломатически преглед. – 2002. – № 1. – С. 125.
- САЩ са ключов съюзник и стратегически партньор на България [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.mfa.bg/
- Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната // Международни отношения. – 2007. – № 3. – С. 99–120.
- “Стратфор”: САЩ ще правят паралелни на НАТО съюзи от Прибалтика до България [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: https://www.24chasa.bg/
- Тристранна конвенция относно трансбалканската система петролопроводи между Република Албания, Република България и Република Македония // Държавен вестник. – 2007. – № 87. – С. 12.
- Учредителна среща на работните групи между България и САЩ [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.mfa.bg/
- Хойт Ий: подкрепяме усилията на премиера Борисов за необходимите реформи [Електронен ресурс]. – Режим на достъп: http://www.government.bg/
- Шаламанов В. Перспективи за сътрудничество в областта на отбраната / В. Шаламанов // Международни отношения. – 2003. – № 4. – С. 53–62.
- Binder D. Bulgarian Strategy Is Made in U.S. / D. Binder // The New York Times. – 1990. – October – P. 20.
- Goldgeier J. M. Not Whether but When: The U.S. Decision to Enlarge NATO / J. M. Goldgeier. – Washington D. C.: The Brookings Institution, 1999. – 223 p.
- Joint Statement on the United States – Bulgarian Partnership for a New Era // Weekly Compilation of Presidential Documents. – 1998. – Vol. 34. – № 7. – 203–204.
- Reaffirming the U.S.-Bulgaria Strategic Partnership [Electronic resourse]. – Mode of access: http://www.state.gov/
- Tashev B. Security through Integration: Bulgaria’s Long Road to Foreign Policy Consensus / B. Tashev // Slovak Foreign Policy Afairs. – 2004. – № 2. – P. 72–86.