Олег Машевський. Науково-методичний семінар «Проблеми дослідження та викладання міждисциплінарних напрямів: європейські студії та американістика»

17 травня 2017 року в стінах історичного факультету було проведено міжнародний науково-методичний семінар «Проблеми дослідження та викладання міждисциплінарних напрямів: європейські студії та американістика». Організатори семінару: кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн, науково-дослідна частина історичного факультету, громадська організація «Українська асоціація американістики».

Завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн професор Олег Машевський у вступному слові наголосив на тому, що на історичному факультеті вже два роки як відкрито освітню програму «Американістика та європейські студії». Конкурс абітурієнтів неї є одним з найвищих в українських університетах. Поряд з освітньою складової вищезгаданого напрямку на факультеті, передусім кафедрі нової та новітньої історії зарубіжних країн, активно розвиваються дослідження історії країн Америки та Західної Європи ХХ – ХХІ ст. У 2015–2016 роках на базі кафедри було засновано фахові наукові журнали «Європейські історичні студії» (електронне видання) та «Американська історія та політика» (друковане видання). У цей період успішно відбулася низка міжнародних наукових заходів. Значний резонанс у наукових колах мало проведення у березні 2016 р. на базі кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка міжнародної наукової конференції «Україна і США: досвід та перспективи співпраці (присвяченої пам’яті професора Б. М. Гончара)», а також проведення у грудні 2016 року науково-методичного семінару «Президентські вибори в США: наслідки для України та світу».

Викладачами кафедри було створено громадську організацію  «Українська асоціація американістики» на чолі з доцентом Макаром Тараном за допомогою якої вдалося залучити спонсорські кошти на видавничу діяльність та проведення відповідних наукових заходів на факультеті.

Декан історичного факультету професор Іван Патриляк у своєму вітальному слові зазначив, що зараз, зважаючи на значні напрацювання у дослідженні та викладанні американістики та європейських студій на історичному факультеті, є потреба обговорення, осмислення, узагальнення цього доробку та визначення завдань, перспектив розвитку цих напрямків. Саме задля цього з ініціативи та зусиллями кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, науково-дослідної частини історичного факультету, громадської організації «Українська асоціація американістики»  проводиться нинішній науково-методичний семінар.

До слова був запрошений професор Франческо Альберті (Університет Тренто, Італія),  який в цей період проводив лекторій на факультеті. Професор Ф. Альберті у своєму виступі «Hybrid Warfare: New Strategy of Hegemony» проаналізував нові загрози, які постали перед країнами Заходу внаслідок гібридної війни Російської Федерації проти України та відповідної пропагандистської компанії Росії у країнах Європи та Америки. Доповідач звернув увагу на причини, передумови та витоки гібридних війн, а також основні підходи для їхнього дослідження й  протидії цьому новому виду агресії.

Виступи викладачів кафедри, чільних науковців НАН України, співробітників провідних українських університетів містили практичні поради як можна удосконалити систему викладання та організації наукової роботи, щоб наблизитись до світових стандартів. Доповідачі послуговувалися своїм міжнародним досвідом та побажаннями студентів, за результатами анкетування проведеного напередодні.  Модератор  заходу доцент Наталія Городня акцентувала увагу на необхідності поглибленої мовної підготовки студентів історичного факультету та читання лекційних курсів англійською мовою, передусім для студентів освітньої програми «американістика та європейські студії». Доцент Олександр Іванов проаналізував систему історичної освіти ФРН та розповів про власний досвід міжнародного стажування та співпраці з німецькими колегами.

Важливим моментом є також те, що до участі в обговоренні запросили студентів та аспірантів, які мали можливість висловити свою думку з приводу запропонованих тем.  Аспірант Єгор Брайлян та студент Михайло Бойко (кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн) розповіли про своє стажування в університеті м. Констанц (Німеччина) та загалом можливості академічних обмінів для студентів та аспірантів історичного факультету.

Виступаючі відповіли на запитання учасників семінару. Відбулося жваве обговорення актуальних проблем американістики та європейських студій. Загальні тенденції та проблеми, які було виокремлено шляхом дискусії це: необхідність  покращення рівня викладання  іноземних мов, викладання низки курсів  англійською мовою, впровадження міждисциплінарних курсів.

У  межах семінару відбулася  презентація наукового збірника «АЗЕРБАЙДЖАН  Й УКРАЇНА: НА ПЕРЕХРЕСТЯХ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ» (Ніжин, 2017, 235 с.), під час якої виступили упорядники доцент Олег Купчик,  доцент Любов Шпаковськи, науковці НАН України, представники азербайджанської діаспори в Україні.

Під час виступу доцент О. Р. Купчик  розповів, що публікація постала як результат міжнародної наукової конференції, яка пройшла на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка 5 червня 2015 року. Її ініціював Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні в 2010–2015 рр. п. Ейнулла Мадатлі. Конференція пройшла за міжнародної участі Інституту історії імені А. Бакіханова НАН Азербайджану. Захід відбувся за фінансової підтримки Посольства Азербайджанської Республіки в Україні. Водночас доцент Олег Купчик повідомив, що збірник містить статті, присвячені дослідженню азербайджанськими й українськими ученими історії Азербайджану, політичних, соціально-економічних, культурних і духовних аспектів азербайджансько-українських відносин від найдавніших часів до сьогодення.

У своєму виступі к.і.н. Любов Шпаковськи зазначила, що презентація збірника не випадково відбувається в рамках «європейських студій». Зауважила, що Азербайджан завжди позиціонував себе європейською країною. Тому закономірно, що саме у цій країні, й на високому рівні, пройшли пісенний конкурс «Євробачення» (2012 р.), пан’європейське міжнародне спортивне змагання «Європейські ігри» (2015 р.).

Під час презентації виступили також представники азербайджанської діаспори. Серед них кандидат історичних наук, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія» Фергад Туранли. Він є автором однієї із публікацій в науковому збірнику. Учений переконаний, що розвиток між двома державами наукових й освітніх відносин стане запорукою їх успішної політико-економічної співпраці.

У свою чергу, інший представник азербайджанської діаспори, член Національної спілки журналістів України, Алі Даміров розповів, що це вже не перша книга про Азербайджан, яка з’явилась за участі доц. О. Р. Купчика. До цього вийшли у світ книги про студентів-азербайджанців в Україні на початку XX ст., дипломатичні відносини між Україною та Азербайджаном. Він також наголосив, що Азербайджан і Україна мають схожі проблеми, зокрема, порушення територіальної цілісності й суверенітету, окупація частини території. Тому спільне вироблення «алгоритму» розв’язання актуальних для Азербайджану й України проблем, на думку журналіста, допоможе поновити мир на українській й азербайджанській землі, а також територіальну цілісність обох держав.

На завершення презентації доцент Олег Купчик зауважив про сторінки спільної азербайджансько-української історії. які ще потребують подальших наукових досліджень. Вони можуть бути викладені у запланованій на 2018 р. конференції, присвяченій 100-річчю проголошення АДР.

 

Завантажити матеріал: