Олег Машевський,
доктор історичних наук, професор,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Київ, Україна
ORCID: 0000-0002-5251-2089
Віталій Люлька,
доктор філософії (історія)
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Київ, Україна
DOI: https://doi.org/10.17721/2524-048X.2022.21.10
Анотація. Війна Російської Федерації проти України, гаряча фаза якої триває нині, розпочалася ще в 2014 р., коли Росія окупувала та анексувала українську Автономну Республіку Крим й після того розгорнула війну на українських теренах Донбасу. З того часу зусилля української держави та суспільства, величезної більшості світової спільноти спрямовані на відновлення територіальної цілісності України, покарання РФ за її агресивні дії, компенсування нашій державі збитків завданих цією навалою. Центр дослідження історії турецького та кримськотатарського народів кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн історичного факультету, що працює з 2019 р. має у своєму доробку низку проведених міжнародних наукових конференцій, науково-методичних семінарів, круглих столів, виставок та презентацій. Тому цілком природно, що саме керівник цього Центру, доцент Олег Купчик виступив ініціатором проведення низки науково-методичних семінарів «Крим у координатах історії». Характерно, що ця ініціатива виникла та почала реалізовуватися у період масової концентрації російських військ на українських кордонах та власне у самому тимчасово окупованому Криму, для подальшого наступу на Україну, що зрештою відбулося 24 лютого 2022 р.
Науковий семінар відкрила 20 травня 2021 року кандидат географічних наук Інна Степанець, проректор з науково-педагогічної роботи (гуманітарні питання) Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Від імені керівництва університету спікерка наголосила, що університет усіма можливими засобами підтримує такі заходи, тому що це надзвичайно важливо і, унікальність цього захисту полягає в його міждисциплінарності, оскільки у ньому беруть участь і політологи, і історики, і філологи, що має сформувати нові візії цієї проблеми. Пані проректорка подякувала всім фахівцям за те, що вони мають мужність, сміливість і дійсно внутрішнє прагнення зберегти правдиву історію нашої держави і всіма можливими науковими і освітянськими формами і інструментами показувати і невпинно транслювати те, що Крим є українським і що наша історія не має ніякої можливості бути переписаною завдяки інструментам країни агресора.
Після активного обговорення кримської проблематики в історії України та міжнародному контексті, до якого долучився і представник президента в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, було вирішено видати збірник наукових праць за результатами цього наукового форуму та провести другий тематичний науковий семінар з кримської проблематики восени 2021 року.
Ключові слова: Крим, анексія, окупація, російсько-українська війна, санкції, науковий семінар.
Надійшла до редакції: 10.04.2022
Завантажити: