СУЧАСНИЙ СТАН СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ МОЛДОВОЮ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ

Максим Герасименко

аспірант

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, м. Умань, Україна

Анотація. Нині питання вступу Молдови до ЄС залишається малодослідженим. З року в рік, із черговою зміною влади, від одного президента до іншого молдавани йдуть то в напрямок Європи, то Росії. При цьому життя в країні йде своїм плином, і, врешті, народ починає розуміти, що шлях до процвітання знаходиться у напрямку Європи. Саме тому на прикладі Молдови, є змога показати як країна пов’язує краще життя з просуванням у напрямку євроінтеграції.

Метою статті є аналіз вирішення зовнішньополітичних та внутрішніх (територіальних) проблем Республіки Молдова у контексті співробітництва з Європейським Союзом.

Завдання статті є дослідження сучасного стану співробітництва між Республікою Молдова та Європейським Союзом, визначенні рівня зацікавленості ЄС в новому партнері.

У статті досліджено сучасний стан євроінтеграційного курсу Республіки Молдова (від часу проголошення незалежності у 1991 р. до кінця 2021 р.) та її шлях до Євросоюзу. Прослідковано динаміку зовнішньополітичних відносин Молдови з ЄС. Охарактеризовано ключові проблеми, які не дають змоги вступити до лав країн-членів. У статті окремо проаналізовано політико-правовий процес всередині країни та чинники, які впливають на її теперішню проєвропейську орієнтацію. Враховано позиції двох політичних сторін всередині країни (проєвропейської та проросійської). Виокремлено досягнення Молдови на шляху в ЄС.

Актуальним залишається ще одне питання: спільний міжнародний примус щодо приборкання імперських амбіцій Російської Федерації, який сприятиме стабілізації й прискоренню суспільного розвитку в Молдові, підштовхне теперішнє керівництво Придністров’я до повернення у політико-правовий та господарський простір країни, адже тепер у ньому розвиватимуться чітко визначені переваги.

Таким чином, зроблено висновок, що у політичному відношенні Республіка Молдова взяла курс на євроінтеграцію. Після перемоги проєвропейського табору на чолі з Маєю Санду, молдавани вперше за останні роки взяли курс на Європу. Президент країни завірила лідерів Єврокомісії в тому, що попри усі проблеми, вона зуміє втримати країну на шляху до ЄС. Головною перешкодою залишається Придністровський конфлікт між Республікою Молдова та проросійськи орієнтованою самопроголошеною т. зв. «Придністровською Молдовською Республікою».

Ключові слова: Молдова, Придністров’я, Європейський Союз, геополітика, сепаратизм, європейська інтеграція, Східне партнерство.

Надійшла до редакції 17.06.2021


Завантажити


Список джерел та літератури:

1. Антонюк Н. Геополітичні детермінанти євроінтеграційної політики республіки Молдова / Н. Антонюк, І. Зінько // Грані. – 2015. – № 6 (122). – С. 157–163.

2. Баканова А. Особливості міжнародного становища Молдови на сучасному етапі / А. Баканова // Актуальні проблеми політики. – 2015. – Вип. 55. – С. 89–97.

3. Гензель П. Мрія про Європу. Шанс на новий розділ в історії Молдови [Електронний ресурс] / П. Гензель // Zaxid.net, Nowa Europa Wschodnia. – 2020. – URL: https://zaxid.net/mriya_pro_yevropu_n1512304 (Дата звернення: 15.08.21) – Назва з екрану.

4. Ініціатива ЄС «Східне Партнерство»: Перспективи ефективної реалізації та можливості для України / О. Снігир [та ін.]. – Київ : Національний інститут стратегічних досліджень, 2011. – 50 с.

5. Ключові 10 досягнень Східного партнерства: український вимір [Електронний ресурс] // Керівний комітет та Секретаріат Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. – 2019. – URL: https://www.civic-synergy.org.ua/wp-content/uploads/2018/04/10-klyuchovyh-dosyagnen-ShP_ukrayinskyj-vymir.pdf (Дата звернення: 06.08.21) – Назва з екрану.

6. Рудік Н. М. Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, Грузією та Молдовою: спільні риси та відмінності [Електронний ресурс] / Н. М. Рудік // Публічне адміністрування: теорія та практика. – 2016. – Вип. 2(16). – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Patp_2016_2_8 (Дата звернення: 03.08.21) – Назва з екрану.

7. Стародуб Т. Стратегія Європейського Союзу щодо розширеного Чорноморського регіону: можливості для України / Т. Стародуб. – Київ : Friedrich Ebert Stiftung, 2010. – 17 с.