УЧАСТЬ КАФЕДРИ НОВОЇ ТА НОВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН У БРИТАНОЗНАВЧОМУ ЗАХОДІ

Олег Купчик,

канд. іст. наук, доц.,

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

Київ, Україна

ORСID: 0000-0002-9908-3752

 

Яна Купчик,

канд. іст. наук, асист.,

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

Київ, Україна

ORСID: 0000-0001-7304-191X

 

Анотація. Висвітлено участь кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського національного університету імені Тараса Шевченка у круглому столі «Україна у геостратегії і геополітиці Великої Британії», який відбувся 15 березня 2024 р. Указано, що кафедра виступила співорганізатором цього круглого столу і одучилась до нього в межах розвитку бакалаврської освітньої програми «Американістика та європейські студії» (з поглибленим вивченням іноземних мов).

Актуальність круглого столу визначена місцем і роллю Великої Британії в українській історії та сьогоденні. Важливо, що нині Велика Британія підтримує територіальну цілісність України, надає їй значну гуманітарну і військово-технічну допомогу в час розпочатої у 2022 році російської воєнної повномасштабної агресії. Тому у вступному слові модератор Павло Гай-Нижник зауважив учасникам заходу, що головними спікерами круглого столу запрошено фахівців-британістів, а саме дипломатів-практиків і відомих учених.

Під час виступу колишній міністр закордонних справ України і посол у Великій Британії Вадим Пристайко розповів про сучасні британсько-українські відносини, інтереси Великої Британії щодо України, а також про надану Великою Британією допомогу Україні під час російсько-української війни. У свою чергу, колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко простежив вплив британсько-російських відносин на політику Великої Британії щодо України. Натомість професор Олег Машевський розкрив історичні витоки формування «європейської політики» Великої Британії, а також охарактеризував роль британського вченого Гелфорда Маккіндера у виникненні та розвитку науки «геополітики».

Знаковою подією круглого столу стала презентація монографії П. Гай-Нижника «Український націонал-консерватизм: Гетьманський рух». Проведено порівняння британського і українського консервативних суспільств. Помітною стала участь у круглому столі студентів істориків-європеїстів. Кожна з доповідей стала предметом активного обговорення, участь у якому взяли знані дипломати, журналісти, експерти, науковці, викладачі та студенти. Примітно, що ініціатором круглого столу став доцент Олег Купчик.

Ключові слова. Велика Британія, геополітика, геостратегія, глобальна історія, консервативне суспільство, світова політика.

 

Надійшла до редакції 10.01.2025


Завантажити